Część 1 materiału zaprezentowanego przeze mnie podczas trwania forum ekonomicznego Wizja Rozwoju w Gdyni w 2020r.
zobacz więcej
Musimy uzmysłowić sobie, że robotyzacja i automatyzacja dzisiaj jest tym, czym maszyny parowe w XIX wieku.
Tak jak maszyny parowe dokonały rewolucji w sposobie produkcji, tak samo robotyzacja i automatyzacja dzisiaj zmienia sposób, w jaki ludzie produkują.
Rozwój automatyzacji i robotyzacji, to nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy być albo nie być, dla branży produkcyjnej. Świat przeszedł rewolucje przemysłowe od pary, przez elektryfikację i linie montażowe, automatyzację i wykorzystanie komputerów, do produkcji w dniu dzisiejszym.
Jeżeli zależy nam na tym, aby więcej eksportować niż importować a przy tym zbudować prawdziwą gospodarkę 4.0, to musimy inwestować w automatyzację i robotyzację, musimy inwestować w nowe technologie. Musimy uzbroić polskich przedsiębiorców, w nowoczesne rozwiązania automatyczne i robotyczne.
Musi się też zmienić mentalność polskich przedsiębiorców. Nie możemy mieć pewności że zamówienia będą spływać do polski jak to było dotychczas. Byliśmy zakładem produkcyjnym dla kilku krajów w Europie. Kiedy wejdzie rewolucja w obsłudze robotów – nie pomoże nam tzw. Tania siła robocza. Musimy produkować i promować swoje produkty!
Pieniądze, które rząd obecnie wydaje na ratowanie gospodarki w ramach walki z kryzysem pandemicznym, nie mogą pójść na konsumpcję. Polscy przedsiębiorcy muszą te pieniądze inwestować w nowe technologie, w robotyzację. Bo jeżeli utrzyma się obecne zagrożenia epidemiologiczne, to istnieje ryzyko zatrzymania całej gospodarki, nie mówiąc o pojedynczych zakładach. A robot nie zachoruje a przede wszystkim nie zarazi.
Dlatego musi nastąpić odwrócenie globalizacji, na rzecz powrotu do lokalnego rynku produkcji i usług. Wtedy Polska może stać się eksporterem netto, ale tylko dzięki radykalnej poprawie wydajności pracy.
Polski przedsiębiorca, aby zyskać przewagę na rynkach światowych, musi znaleźć sposób na produkowanie szybciej, taniej i z lepszą jakością, by konkurować swoim produktem na arenie międzynarodowej. Ale przedsiębiorstwo produkcyjne, aby produkować z dużą powtarzalnością i jakością, musi zastosować automatyzację i robotyzację – dzisiaj nie ma już innej drogi.
Komentarze